خانه » مهندسی پزشکی » ابزار دقیق در مهندسی پزشکی » نسل بعدی ضربان سازها ممکن است از ضربان قلب تغذیه شوند
نسل بعدی ضربان سازها ممکن است از ضربان قلب تغذیه شوند

نسل بعدی ضربان سازها ممکن است از ضربان قلب تغذیه شوند

این تقریبا شبیه یک ماشین حرکت دائمی به نظر می رسد: پیس میکری که توسط ضربان زیاد و منظم قلب تغذیه می شود . البته، چنین دستگاه نمی تواند واقعا یک فانتزی مهندسی باشد که قلب انرژی برای ضربان خود را از ضربان ساز و سیستم های طبیعی بدن دریافت کند. اما این یک ایده بسیار خوب است.
این ایده برای یک ضربان ساز یزوالکتریک ، که در پاسخ به ارتعاشات مکانیکی برق تولید می کند. این ایده توسط محمد امین کرمی، استادیار مهندسی مکانیک در دانشگاه بوفالو ارایه شده است. او بر روی دو نمونه کار می کند و به IEEE اسپکتروم گفت که او در حال مذاکره  با شرکت های تولیدی در مورد همکاری برای تجاری سازی است . او می گوید به عنوان بخشی از فرآیند تایید FDA : “من حدس میزنم که دو سال ما باید آزمایش های حیوانی انجام دهیم، و برای آزمایش انسان آماده شود”.
ضربان سازهای معمولی امروزی یک دستگاه کوچک مسطح که به اندازه کف دست می باشند و در عین حال می تواند هنوز هم آن را کوچکتر ساخت ، کرمی در اوایل این ماه در یک بحث در کنفرانس تجهیزات پزشکی MD & M گفت. تنها حدود 40 درصد از ضربان ساز، متشکل از مولد پالس و قطعات الکترونیکی و حدود 60 درصد به باتری اختصاص دارد.  از آنجایی که باتری در نهایت از کار می افتد ، جراحان مجبور به تعویض کل دستگاه هر هفت تا ده سال می باشند. کرمی گفت: اجتناب  از به کار بردن باتری از ناراحتی، خطرات پزشکی، و هزینه های جراحی جایگزین جلوگیری می کند.
———————
اولین طراحی کرمی برای یک ماژول جمع آوری انرژی است که می تواند جابگزین باتری در ضربان ساز معمولی شود که در حفره قفسه سینه قرار می گیرد و  از طریق سیم عایق شده به نام لید به قلب متصل می شود .در ایده دوم او یک گام فراتر می گذارد، یک ضربان ساز بدون لید کوچک که خودش را در داخل قلب قرار می گیرد  .ساخت چنین دستگاه کوچکی تنها در بازار اروپا شروع شده است.
برای تغذیه ضربان ساز معمولی، کرمی یک ساختار پیزوالکتریک سرامیکی تخت طراحی کرده است که در پاسخ به ارتعاشات قفسه سینه، که با هر ضربان قلب تولید می شوند، نوسان می کند. او دستگاه خود را با نرخ ضربان قلب در محدوده 7-700 ضربه در دقیقه آزمایش کرده و متوجه شده که آن بیش از قدرت کافی برای نگه داشتن یک ضربان ساز در حال اجرا نیرو لید می کند.
اما کرمی به اسپکتروم گفت که تأمین انرژی ضربان ساز قلب بدون لید بهترین استفاده از تکنولوژی پیزوالکترونیک خواهد بود . “ضربان سازهای متعارف قلب ، یک تکنولوژی بسیار بالغ است،” او می گوید. “اما با وجود ضربان ساز قلب بدون لید،باز هم انرژی یک چالش بزرگ است.”.
ضربان ساز بدون لید به جراحان برای باز کردن حفره قفسه سینه نیاز ندارد، اما می توانید به جای آن از طریق یک کتتر در رگ داخل قلب وارد می شود. “این یک عمل جراحی ساده است که می تواند به راحتی در کشورهای در حال توسعه صورت گیرد،” خلاص شدن از شر لید نیز یک نقطه بالقوه خطا را از بین می برذ (آگهی های قلبی یادآوری می کنند که در طول سالیان گذشته خود عایق بریده و یا ترک خورده است). “هر بار که قلب حرکت می کند، آن را بر روی لید می کشد،” او هم چنین می گوید. “و قلب به طور قابل توجهی حرکت می کند که شما با دیدن قلب در حرکت وحشت زده خواهید شد . “

ترجمه توسط سایت مهندسی پزشکی از :

Next-Gen Pacemakers May Be Powered by the Beating of a Heart

این تقریبا شبیه یک ماشین حرکت دائمی به نظر می رسد: پیس میکری که توسط ضربان زیاد و منظم قلب تغذیه می شود . البته، چنین دستگاه نمی تواند واقعا یک فانتزی مهندسی باشد که قلب انرژی برای ضربان خود را از ضربان ساز و سیستم های طبیعی بدن دریافت کند. اما این یک ایده بسیار خوب است. این ایده برای یک ضربان ساز یزوالکتریک ، که در پاسخ به ارتعاشات مکانیکی برق تولید می کند. این ایده توسط محمد امین کرمی، استادیار مهندسی مکانیک در دانشگاه بوفالو ارایه شده است. او بر روی دو نمونه کار می کند و به IEEE اسپکتروم…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.03 ( 2 رای)
0

درباره Mohammad Javad

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme