امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارتودنسی ثابت / ارتودنسی متحرک
#1
ارتودنسی ثابت چیست؟ 

در ارتودنسی ثابت برای حرکت دادن دندانها از نیروی ملایم استفاده می شود این نیرو از طریق سیم های که فنریت بالایی دارند تامین می شود و از طریق براکت هایی که به دندانها چسبانده شده اند به دندان و استخوان اطراف ریشه دندان منتقل می شود. منظور از ارتودنسی ثابت این است که بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نماید. در دستگاه ارتودنسی ثابت اجزا به صورت نگین هایی برروی دندان چسبانده شده و ثابت می گردند. به این نگین ها براکت می گویند. این روش درمانی برخلاف درمانهای متحرک، وابسته به همکاری بیمار نمی باشد. 
در درمانهای ارتودنسی ثابت می توان ماهی یک میلیمتر دندان را حرکت داد و این امر در بعضی مقاطع درمانی چندان مشهود نخواهد بود. در بعضی از موارد از بیمار براساس نوع ناهنجاری دندان کشیده می شود. در اینگونه از بیماران در چند جلسه اول حرکت دندانها بخوبی مشهود است و دندانها به جای فضای خالی حرکت داده می شوند که از نظر بیمار به خوبی قابل مشاهده است. بیمار می بایست ماهی یک بار جهت درمان ویزیت گردد. گاهی در بین جلسات معاینه به دلیل حرکت دندانها ممکن است مقداری از انتهای سیم ها از آخرین دندان خارج شود و باعث احساس تیزی بیمار شود که در این صورت نیاز است بیمار زودتر از موعد مقرر به مطب مراجعه نماید تا انتهای سیم کوتاه شود.
 
در مرحله ارتودنسی ثابت براکت ها بر روی دندانها چسبانده می شوند و یک سیم از بین براکت ها گذرانده می شود که با کش های بسیار ظریف به براکت ها انداخته می شود. این کش ها می توانند سفید و یا رنگی باشند. این کش ها در هر جلسه تعویض می شود ولی سیم ها ممکن است هر جلسه عوض نشود و براکت ها هم تا انتهای دوره درمانی در دهان باقی می مانند.
یکی از روش هایی که امروزه بسیار مورد استقبال افراد قرار گرفته است، استفاده از ارتودنسی ثابت برای زیبا کردن لبخند است. صاف و مرتب کردن دندان ها در این روش می تواند تأثیر بسزایی در زیباتر جلوه دادن چهره فرد و همچنین زیبایی لبخند او داشته باشد. ارتودنسی عملی بسیار ظریف است که حتماً باید با مراقبت های ویژه ای از سوی پزشک و بیمار انجام شود تا نتیجه دلخواه را داشته باشد.مراقبت قبل از ارتودنسی ثابت 

جرمگیری یکی از مهم ترین اموری است که باید قبل از انجام ارتودنسی ثابت و گذاشتن براکت روی دندان ها انجام شود. جرمگیری لثه را از عفونت در امان نگه داشته و جلای زیبا و بهتری را به مینای دندان می دهد و در بهداشت دندان قبل از ارتودنسی ثابت کمک شایانی دارد. 
یکی از خطراتی که ابزارهای درمان ارتودنسی برای دندان ها دارد احتمال پوسیدگی در آن ها است، از این رو توصیه می شود حتماً قبل از انجام ارتودنسی ثابت به پر کردن و ترمیم دندان های پوسیده و خراب خود اقدام کنید تا در حین درمان برایتان مشکلی به وجود نیاید.
ارتودنسی ثابت و مراقبت بعد از ارتودنسی 

غالباً ارتودنسی نیز مانند هر عمل دیگری بر روی بدن عوارض خاص خود را دارد اما زمانی که ارتودنسی ثابت توسط پزشکی کارآزموده و حاذق انجام می شود می تواند به کاهش عوارض این عمل و یا حتی به صفر رساندن عوارض آن کمک شایانی بکند؛ اما در کنار پزشک خوب، خود فرد در رعایت بهداشت دهان و دندان در زمان استفاده از ریتینرهای ثابت و یا متحرک می تواند در به حداقل رساندن عوارض ارتودنسی نیز نقش مؤثری داشته باشد.در این زمان حتماً به توصیه های پزشک خود در زمینه نگهداری دستگاه های ارتودنسی ثابت توجه کنید و به نظافت آن بپردازید. پس از مسواک زدن مرتب، استفاده از نخ دندان و دهان شویه را نیز در دیگر برنامه های نظافتی خود برای مراقبت از دندان هایتان قرار دهید. تا جایی که می توانید از خوردن غذاهای سفت و سخت با دندان هایتان اجتناب کنید و حتی الامکان آن ها را به قطعات کوچکتری تقسیم کنید تا راحت جویده شوند و برای شما مشکلی پیش نیاورند.در ارتودنسی ثابت می توان برای اینکه براکت های ارتودنسی توجه کمتری را جلب کند و در دهان کمتر مشخص باشد از براکت های سرامیکی استفاده نمود. استفاده از براکت های سرامیکی هیچ تفاوتی با براکت های فلزی ندارد و سیم ارتودنسی از بین براکت های سرامیکی عبور می کند.می توان به جای سیم های فلزی نیز از سیم های روکش دار شفاف استفاده نمود که دستگاه ارتودنسی به طور کامل دیده نشود. البته استفاده از ارتودنسی سرامیکی ثابت کاملا به تشخیص بستگی دارد.زمان مناسب ارتودنسی ثابت 

زمان مناسب برای انجام ارتودنسی ثابت سنی است که تمام دندان های دائمی درآمده است و بتوان دستگاه ارتودنسی را روی دندان نصب کرد. معمولا سن ده سالگی برای انجام ارتودنسی ثابت مناسب می باشد.بعد از نصب ارتودنسی ثابت به احتمال زیاد فرد دچار درد و فشار در دندان ها و لثه های خود می شود که این درد و فشار موقتی و برای 2 سا 3 روز اول می باشد و بیمار می تواند در این مدت از مسکن های که متخصص ارتودنسی تجویز می کند استفاده نماید.به طور کلی طول درمان ارتودنسی به شدت ناهنجاری های فک و نامرتبی دندان ها بستگی دارد و همچنین مهارت متخصص ارتودنسی و رعایت بهداشت دهان و دندان توسط بیمار نیز روند ارتودنسی بسیار دخالت دارد. ولی حدودا می توان گفت مدت زمان درمان ارتودنسی به بین یک تا سه سال است.معروف ترین پرکاربردترین دستگاه ارتودنسی ، ارتودنسی ثابت است و هزینه کمتری نسبت به انواع دیگر ارتودنسی دارد ولی در عین حال نتیجه ارتودنسی در ارتودنسی ثابت رضایت بخش تر است.ارتودنسی ثابت به دلیل پیچیدگی و نیاز به ظرافت کاری بالاتر، طولانی بودن مدت درمان، در دوره دندانپزشکی عمومی آموزش داده نمی شود و آموزش آن فقط در دوره تخصصی ارتودنسی انجام می شود. بنابراین بایستی برای درمان با ارتودنسی ثابت فقط به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.ارتودنسی ثابت یکی از معروف ترین شیوه های ارتودنسی برای ردیف کردن دندان های نامرتب بیماران است و معمولا ارتودنسی پیشنهاد اول متخصصان ارتودنسی می باشد.مزایای ارتودنسی ثابت 

یکی از مزایای ارتودنسی ثابت کمک به بهبود رعایت بهداشت دهان و دندان است. زیرا با مرتب شدن دندان مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان ها آسان تر می شود. 
یکی دیگر از مزایای مهم ارتودنسی ثابت کاهش خطر ابتلا به بیماری های لثه در آینده است. 
در ارتودنسی ثابت پزشک به همکاری بیمار در طول درمان نیازی ندارد و از این لحاظ کار برای پزشک آشان تر است. 
ارتودنسی ثابت از ابتدا در جای درست خود قرار می گیرد و به رفع مشکلات دندانی و فکی کمک می کند. 
بعد از درمان با ارتودنسی ثابت احتمال بسیار کمی وجود دارد که دندان ها به حالت اویه بازگردنند و در بیشتر مواقع مشکل دندان ها رفع می شود. 
معایب ارتودنسی ثابت 

مشکلات مربوط رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین احتمال بروز مشکلات لثه و تحلیل ریشه دندان. 
مراقبت از دستگاه ارتودنسی ثابت 

براکت های ارتودنسی ثابت به دلیل اینکه ظریف و حساس هستند توصیه می شود در طول درمان ارتودنسی ثابت از خوردن غذاهای سفت و چسبناک و شیرین اجتناب شود. 

ارتودنسی متحرک چیست؟ 

از[/url][url=http://toporthodental.com/%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%88%D8%AF%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DA%A9/]ارتودنسی متحرک 
، برای مرتب کردن دندان ها در شرایطی استفاده می شود که یا نامنظمی دندان ها کم بوده و تنها در یک یا دو دندان باشد یا اینکه سن بیمار برای انجام درمان ارتودنسی ثابت، کم است یعنی هنوز دندان های شیری با دندان های دائمی جایگزین نشده اند. دستگاه های متحرک هر چند در مرتب کردن دندان ها به اندازه انواع ثابت موثر نیستند، اما در رفع ناهنجاری های فکی در سنین رشد می توانند بسیار موثر باشند.انوع مختلفی از این دستگاه ها وجود دارند که بسته به اینکه مشکل فکی، کوچک بودن فک پایین، فک بالا یا بزرگ بودن هر یک از آنها نسبت به دیگری است، از انواع خاص در سنین مشخصی استفاده می شود.ارتودنسی متحرک شامل دو دسته کلی می شود یک گروه عبارتند از پلاک های متحرک ساده برای حرکات جزئی دندانی و گروه دیگر شامل پلاک متحرکی که برای رفع ناهنجاریهای فکی مانند عقب بودن فک پایین یا بالا به کار می رود (ارتوپدی فک). 
پلاکها ممکن است تک فکی و يا دو فکی (روی هر دو فک بالا و پايين) باشد شما می*توانید خودتان آن را در دهانتان بگذارید و هر وقت خواستید از دهانتان خارج کنید. دندانپزشکان اغلب به شما خواهند گفت فقط برای غذا خوردن و شستشو این پلاک*ها را از دهانتان خارج کنید و در بقیه ساعات روز آن را در دهانتان نگه دارید تا نیروی کافی را به دندان*ها و فک*تان وارد کنند، فراموش نکنید که شما در صورتی نتیجه مطلوبی از درمان خود با این وسایل خواهید گرفت که به طور دقیق در استفاده از آن با متخصص ارتودنسی همکاری کنید و پلاک را درست و به میزان کافی در طول روز در دهانتان نگه دارید.یکی دیگر از موارد استفاده از ارتودنسی متحرک زمانی است که بیمار ارتودنسی ثابت را از دهان خود خارج می کند. در این زمان موقع نگهداری و مراقبت از دندان ها می باشد. اگر فرد از برداشتن ارتودنسی ثابت از ارتودنسی متحرک استفاده نکند احتمال اینکه دندان ها به حالت اولیه ود بازگردند بسیار زیاد است.دستگاه ارتودنسی متحرک انواع گوناگونی دارد که انتخاب نوع آن به متخصص ارتودنسی بستگی دارد. از انواع معروف ارتودنسی متحرک می توان به پلاک های متحرک هاولی، پلاک های متحرک وکیوفرم، پلاک های ثابت یا دائمی اشاره نمود.نحوه استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک به این گونه است: 

[ol]

[*]دستگاه ارتودنسی متحرک باید در طول شبانه روز روی دندان ها باشد و فقط در هنگام ورزش و غذاخوردن و شنا کردن از دهان خارج شود.
[*]همچنین دستگاه ارتودنسی متحرک زمانی که از دهان خارج شد باید در جای امنی نگهداری شود زیرا این دستگاه بسیار شکننده است و همچنین هزینه آن بسیار بالاست.
[*]دستگاه ارتودنسی متحرک اگر از دهان خارج شود باید دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی قرار بگیرد.
[*]برای شستشوی دستگاه ارتودنسی متحرک به هیچ عنوان نباید از آب گرم و جوش استفاده شود زیرا باعث آسیب زدن به دستگاه ارتودنسی می شود.
[*]دستگاه ارتودنسی متحرک باید هفته ای یک بار در محلول شستشو قرار بگیرد تا جرم آن کاملا پاک شود.
[*]

افرادی که از ارتودنسی متحرک استفاده می کنند باید دقت لازم را در نگهداری براکت ها داشته باشند. 
مزایای ارتودنسی متحرک 

یکی از مزایای ارتودنسی متحرک این است که در هنگام شستشو می توان دستگاه را از دهان خارج نمود. این مورد یکی از مواردی است که باعث محبوبیت ارتودنسی متحرک شده است. 
مزیت دیگر ارتودنسی متحرک طول درمان کوتاه تر نسبت به سایر روش های ارتودنسی است. با این روش فرد زمان کمتری مجبور است دستگاه ارتودنسی را در دهان خود تحمل کند. 
درمان ارتودنسی متحرک به معنای استفاده از پلاک*های متحرک است که توسط خود بيمار در دهان قرار داده شده و در صورت نیاز، از دهان خارج می*شود. ارتودنسی متحرک معمولاً پس از تکمیل دوره درمان با ارتودنسی ثابت مورد استفاده قرار می*گیرند. 
مزایای ارتودنسی متحرک متعدد با اهمیت بوده و به شرح زیر هستند: 

• امکان خارج کردن پلاک متحرک ارتودنسی از دهان در هنگام صرف غذا 
این شرایط باعث می*شود بیمار از غذا خوردن خود لذت برده و ذرات غذا در فضای بین بریس و دندان گیر نکند. این ویژگی می*تواند احتمال فرسایش و ایجاد پوسیدگی دندان را کاهش دهد. 
• قابلیت آسان تمیزکردن 
تمیز کردن این نوع بریس*ها بسیار ساده*تر از سیم*ها و بریس*های ارتودنسی ثابت است. می*توان این ابزارها را به آرامی با استفاده از یک مسواک و خمیردندان مناسب تمیز کرده یا این ابزارها را برای مدت 15 دقیقه در یک لیوان آب و محلول تمیز کننده قرار داد. 
• عدم نیاز به چسب دندانپزشکی 
ارتودنسی متحرک به استفاده از چسب دندانپزشکی برای تثبیت در ناحیه جلوی دندان نیازی ندارد و به همین دلیل پس از برداشتن آن، اثر یا علائم خاصی از بریس بر روی دندان باقی نمی*ماند. 
• جایگذاری آسان 
ورود مجدد این نوع بریس*ها در دهان به سادگی صورت می*گیرد. در ضمن لازم است در طول شبانه روز به مدت 22 ساعت از آن*ها استفاده شود. 
• برخورداری از ظاهر و رنگ مناسب 
این نوع بریس*ها از مواد دارای ظاهر مناسب، همرنگ دندان یا شفاف ساخته شده و به همین خاطر تمایل بیمار به استفاده از آن*ها بیشتر است. 
• مناسب استفاده*ی کوتاه مدت 
این نوع بریس*ها برای صاف کردن دندان*ها در طول مدت چند هفته مناسب هستند. 
• هزینه*ی مقرون به صرفه 
هزینه استفاده از این نوع بریس*ها مناسب بوده و امکان پرداخت این هزینه با استفاده از طرح*های پرداخت قابل انعطاف وجود دارد. 
معایب ارتودنسی متحرک 

در ارتودنسی متحرک به دلیل اینکه از پلاک های متحرک استفاده می شود ممکن است ریشه دندان ها به سمت نامناسبی حرکت کنند و ریشه دندان ها دچار تحلیل می شود. 
ارتودنسی متحرک عمدتاً برای استفاده در مراحل اولیه درمان و یا بعد از طی دوره درمان با ارتودنسی ثابت به کار می*رود و طول مدت درمان در این شرایط بین سه تا دوازده ماه است. اما امکان استفاده از ارتودنسی متحرک برای همه افراد وجود ندارد. تاثیر این نوع درمان بیشتر برای رفع مشکلات خفیف تا متوسط ارتودنسی و نیز ازدحام دندان*ها در دهان، فاصله میان دندان*ها، یا نامرتبی دندان*ها است. در صورتی که این مشکلات شدید باشند، بهتر است از بریس*های ارتودنسی فلزی استفاده شود. 
در بین معایب ارتودنسی متحرک ، اصلی*ترین مورد، استفاده از آن در چند روز اول است، زیرا بیمار به غیر از درد خفیف، مشکل ترشح زیاد بزاق و قورت دادن آب دهان را دارد. همچنین وقتی فرد ارتودنسی را در دهان خود می*گذارد تا چند روز اول به سختی می*تواند صحبت کند. 
مراقبت از ارتودنسی متحرک دشوار است. به دلیل ضعیف بودن این پلاک*ها بیمار باید از خوردن غذاهای سفت و چسبنده و همچنین بسیار شیرین پرهیز نماید. 
شستشوی این پلاک الزاماً باید با آب سرد صورت گیرد زیرا شستشوی پلاک متحرک با آب داغ باعث ذوب شدن پلاستیک به کار رفته در آن می*شود. بهترین روش برای شستشوی این پلاک قرار دادن آن در محلول شستشوی مخصوص است و این عمل باید هفته*ای یک بار انجام شود. 
در نهایت علاوه بر معایب ارتودنسی متحرک که ذکر گردید، توجه به این نکته ضروری است که بیماران نمی*توانند به جای ارتودنسی ثابت از پلاک*های متحرک استفاده کنند، زیرا پلاک*های متحرک قابلیت ایجاد ارتباط دقیق میان دندان*ها را ندارند. این پلاک*ها شاید بتوانند یک یا چند دندان را آن هم به صورت محدود حرکت دهند اما برای فرم دادن به تمام دندان*ها مناسب نیستند.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان