امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آب انبار بی بی قشم
#1
آب انبار بی بی قشم: وقتی صحبت از سفر به جزیره قشم می شود، مسلما اولین چیزی که در ذهن شما نقش می بندد، وجود سواحل متعدد و جاذبه های گردشگری آنجاست. ولی در کنار این جاذبه ها، بناهای سنتی و قدیمی نیز وجود دارد که در بین گردشگران تور قشم شناخته شده است و جزو پر باز دیدترین مناطق قشم به شمار می رود.یکی از این بناها، آب انبار بی بی قشم است.
آب همواره یکی از پرکاربردترین مواد مایع و فراوانترین ترکیب در طبیعت است. با وجود این تنها 3 درصد از آب های کره زمین، قابل شرب و آشامیدن است و باقی آن به دلیل شور بودن و دارا بودن نمک ها به خصوص نمک خوراکی، غیر قابل استفاده است. با توجه به مصرف بی رویه آن و مواجه با کمبود آب، دسترسی به آن، در برخی از کشورها، به یک بحران جدی تبدیل شده است.

[تصویر:  -انبار-بی-بی-قشم.jpg]

در گذشته و اولین سکونتگاه بشر نیز در کنار آب صورت گرفت، بعد ها و طی سالیان دراز بشر به این پی برد که برای حفظ و استفاده بهتر از این منابع، نیاز به جمع آوری آب و احداث سازه هایی دارد تا از طریق آن بتواند، در همه فصل های سال، آب آشامیدنی و مصرفی خود را، تامین کند. حفر قنات و ساخت آب انبار، شاید یکی از اولین راه هایی بود که برای جمع آوری آب صورت گرفت.
در ایران و در بیشتر مناطق گرمسیری، با توجه به کمبود باران در این مناطق، احداث آب انبار ها یکی از شاخص ترین عناصر این مناطق محسوب می شود. به طوریکه در بیشتر مناطق می توان آب انبارها و قنات هایی را پیدا کرد.
آب انبار بی بی قشم نیز با همین هدف ساخته شد. این آب انبار یکی از قدیمی ترین آب انبار های این منطقه به شمار می رود که در تامین آب شیرین بومیان منطقه، نقش بسزایی داشته است.
آب انبار (برکه) بی بی در قشم یکی از قدیمی ترین آب انبار هایی است که برای ذخیره آب در این جزیره ساخته شد. این آب انبار توسط یک زن خیر  و نیکوکار  به نام صوغیه همسر شیخ عبدالله حاکم وقت جزیره قشم و در سال 1202 قمری، ساخته شد.
آب انبار بی بی قشم در بخش شهاب و از توابع شهرستان قشم و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.با توجه به کمبود آب شیرین و قرار گرفتن جزیره قشم در بخش اقلیم گرم  ایران مردم این جزیره با مشکلات تامین آب شیرین مواجه بودند که پس از احداث این آب انبار و جمع آوری آب، توانستند این مشکل را تا حدودی رفع کنند.
آب انبار بی بی اولین آب انبار برکه ای است که به خاطر معماری سنتی وقدیمی خود، بسیار مورد توجه بوده است. برای ساخت این آب انبار از مصالحی مانند سنگ، آجر، شفته آهک و ساروج استفاده شده است. با توجه به گرم بودن مناطق و استفاده از سقف های گنبدی شکل در سازه های این منطقه، سقف این آب انبار نیز به صورت گنبدی شکل ساخته شده است،
سقف آب انبار بی بی قشم، بارها مرمت شده و پس از گذشت 200 سال از عمر آن، هنوز هم به نام برکه بی بی قشم، مورد استفاده بومیان منطقه، قرار می گیرد. اگر به قشم سفر کردید بازدید از این جاذبه سنتی و دیدنی را فراموش نکنید.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان