امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آرامگاه خواجه مراد
#1
آرامگاه خواجه مراد در مشهد، در دل کوه های خراسان قرار گرفته است. این زیارتگاه در سال های اخیر بسیار مورد توجه گردشگران تور مشهد قرار گرفته شده است. در این زیارتگاه یکی از اصحاب خاص امام رضا (ع) به نام ابوحبیب هرثمه که به خواجه مراد معروف بوده، مدفون شده است.
درباره خواجه مراد، اطلاعات مختلفی وجود دارد برخی می گویند که خواجه مراد در زمان هارون، حاکم خراسان بوده است که پس از دستگیری در زندان حبس س شود و سپس توسط شخصی به نام فضل بن سهل کشته می شود. در منابع دیگری نیز آمده که خواجه مراد، در واقع یکی از سرداران مامون بوده است که امام رضا (ع) را از مدینه تا توس همراهی می کند و پس از آن که امام رضا ع توسط مامون کشته می شود، دست به افشاگری علیه مامون می زند، به همین دلیل وی دستگیر شده و کشته می شود.

[تصویر:  -خواجه-مراد.jpg]

این آرامگاه در واقع یکی از مکان های زیارتی مشهد به شمار می رود که در 12 کیلومتری شرق مشهد و در جاده فریمان، در دامنه کوه ها قرار گرفته شده است. بنای زیارتگاه خواجه مراد، شامل گنبد و گلدسته های کم ارتفاع است که امروزه برخی تغییرات در ساختار آن ایجاد شده است و یک بنای جدید جای آن را گرفته است.
آرامگاه خواجه مراد توسط شخصی به نام حاج محمد علی درویش، ملقب به نور غلیشله، ساخته شده است، البته حفاظت از بنا نیز توسط حاج محمد علی درویش صورت گرفته است، همچنان وی این بنا را مورد تعمیر و بازسازی قرار داده است، البته امروزه این بنا توسط اداره اوقاف و امور خیریه استان خراسان رضوی اداره می شود.
بنای آرامگاه که در دل کوه جا گرفته، در اصل یک اتاق چهار ضلعی به ابعاد 4 در 4.5 بوده است، البته در اطراف آرامگاه تعدادی اتاق جدا از هم نیز به چشم می خورد که در واقع این اتاق ها محلی برای استراحت و سکونت زائران ساخته شده است. در حال حاضر بنای فعلی بسیار بزرگتر از بنای اولیه بوده است.
آرامگاه در محل بسیار زیبایی قرارگرفته است، محیط اطراف ارامگاه بسیار دل انگیز و با صفا است، از آن جایی که آرامگاه خواجه مراد در دل و در شکاف یک کوه قرار گرفته است، در کنار آن می توان یک چشمه آب بسیار زیبا را مشاهده کرد، کوه هایی که در اطراف آرامگاه قرار دارند، چندان بلند نیستند و به راحتی می توانید از کوه بالا رفته و از دیدن مناظر اطراف و از ارتفاع لذت ببرید و چشم اندازی گسترده از مشهد را تماشا کنید.
زمین های اطراف آرامگاه خواجه مراد، از جنس گرانیت مشهد هستند که به علت مقاومت در برابر عوامل فرسایش و سختی بالایی که دارند، به شکل قله های نسبتا بلند بر روی زمین ایجاد شده اند.
اگر چه این منطقه از بعد زیارتی بسیار مورد توجه گردشگران تور ارزان مشهد قرار می گیرد، اما با توجه به محیط کوهستانی و دل انگیزی که وجود دارد، مکان بسیار مناسبی برای کسانی است که به کوهنوردی و صخره نوردی علاقه دارند.
امکانات متنوعی در این زیارتگاه نیز برای مسافران و بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است، اتاق هایی برای اقامت زائران، رستوران، فضای اداری و پارکینگ برای مسافران ساخته و فراهم شده است. البته در کنار این زیارتگاه بازارچه ای وجود دارد که می توان سوغاتی ها و صنایع دستی مشهد را از آن جا خریداری کرد. اگر به مشهد سفر کردید، دیدن این منطقه و زیارت آرامگاه خواجه مراد را از دست ندهید.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان